پسوریازیس چیست؟– ۷ راه درمان پسوریازیس + خارش را متوقف کنید

پسوریازیس چیست و چگونه می‌توان در مقابل این بیماری خطرناک و مزمن مقاومت کرد.

با این مقاله از مجله اویور همراه شوید تا این بیماری را به شما معرفی کرده و ۷ راه احتمالی درمان آن را نیز به شما معرفی کنیم.

بر اساس آخرین تحقیقات انجام شده در زمینه این بیماری، به جرات می‌توان گفت که بیش از ۸ میلیون آمریکایی از این بیماری رنج می‌برند. اما در ابتدا لازم است شما بدانید که پسوریازیس چه بیماری است؟

پسوریازیس یک بیماری مزمن پوستی که می‌تواند تأثیر زیادی بر کیفیت زندگی شما بگذارد.

لازم است بدانید که این بیماری به خودی خود از بین نمی‌رود و برای تحت کنترل نگه داشتن علائم آن به درمان مخصوصی نیاز دارد. بنابراین دریافت آن درمان با دانستن اینکه آیا بثورات ناشی از پسوریازیس است یا چیز دیگری در حال وقوع است، شروع می‌شود.

اما چرا بیماری پسوریازیس در افراد رخ می‌دهد؟

اما چرا بیماری پسوریازیس در افراد رخ می‌دهد

اگرچه بسیاری از بثورات ناشی از آلرژی به مواد شیمیایی، غذاها یا داروها هستند، اما جالب است بدانید که بیماری پسوریازیس ناشی از یک اختلال خود ایمنی در افراد مبتلا به آن است.

محققان مطمئن نیستند که چرا، اما اگر به این بیماری مبتلا هستید، سیستم ایمنی بدن شما باعث ایجاد تغییراتی در تولید سلول‌های پوست شما می‌شود و سرعت ساخت سلول‌های جدید را درونتان افزایش می‌دهد.

به طور معمول در تمامی افراد حدود چهار هفته طول می‌کشد تا سلول های جدید پوست به سطح پوست شما برسند و جایگزین سلول‌های قدیمی و آسیب دیده شوند.

در پسوریازیس، این چرخه تسریع می‌شود و سلول‌های پوستی در حال مهاجرت بسیار سریع‌تر به سطح می‌رسند و لکه‌های پوسته‌دار به نام پلاک را ایجاد می‌کنند.

بر خلاف سایر انواع بثورات، پسوریازیس معمولاً در خانواده‌ها ایجاد می‌شود، به این معنی که ممکن است یک عامل ژنتیکی نیز در این بازی وجود داشته باشد. مانند بیماری‌های پوستی آلرژیک، علائم ممکن است در اثر آسیب‌های پوستی، استرس، داروها یا حتی هوای سرد محیطی ایجاد شوند.

بیماری پسوریازیس معمولا در چه جایی از بدن نمایان می‌شود؟

چرا بیماری پسوریازیس در افراد رخ می‌دهد

آلرژی و اگزما، یکی دیگر از بیماری های شایع پوستی، تقریباً در هر جایی ممکن است رخ دهد. شیوع این بیماری در نواحی خاصی از بدن از جمله موارد زیر رخ می دهد:

الف) پوست سر

ب) آرنج

ج) زانو

د) صورت

ر) پا

ز) کف دست

ژ) کمر و پشت

اگزما اغلب در مناطقی که تعریق می‌کنید، مانند آرنج داخلی یا پشت زانوها ظاهر می‌شود. در حقیقت درماتیت تماسی (یا اگزمای تماسی) در مناطقی از پوست شما که توسط یک ماده شیمیایی یا مواد دیگر تحریک شده است، ظاهر می شود.

به نظر می‌رسد از این بیماری انواع مختلفی وجود دارد و هر کدام ممکن است کمی متفاوت نسبت به سایر به نظر برسند.

اکثر افراد مبتلا به پسوریازیس دارای لکه‌های نقره‌ای یا سفید رنگ به نام پلاک هستند. پوست در نواحی تحت تاثیر پسوریازیس ضخیم‌تر، سفت‌تر یا چرمی‌تر به نظر می‌رسد. اگر پسوریازیس ناخن‌های شما را تحت تاثیر قرار دهد، ممکن است ترک خورده یا شکننده به نظر برسند.

بیماری پسوریازیس چه علائم و حسی را در فرد ایجاد می‌کنندعلاوه بر خارش شدید، پسوریازیس اغلب با احساس سوزش یا درد پوست همراه است.

گاهی اوقات، پسوریازیس مفاصل شما را تحت تاثیر قرار می دهد و باعث درد و سفتی مفاصل می شود.

درمان بیماری پسوریازیس چیست؟

درمان بیماری پسوریازیس

متاسفانه باید بگوییم این بیماری قابل درمان نیست، اما راه‌های زیادی برای مدیریت علائم وجود دارد، بنابراین احساس بهتری دارید و پوستتان شفاف‌تر به نظر می‌رسد. از آنجایی که این بیماری یک اختلال خودایمنی است، بیشتر از یک رویکرد فردی مراقبت، با درمان‌های مبتنی بر علائم و سایر عوامل سود می‌برد.

گزینه های درمانی بیماری پسوریازیس عبارتند از:

الف) مرطوب‌کننده‌های مخصوص

ب) کرم‌ها یا پمادهای پوستی

ج) لوسیون‌های دارویی، شامپوها و پاک کننده‌ها

د) پمادهای حاوی ویتامین A یا ویتامین D3

ه) داروهایی برای کند کردن تولید سلول‌های پوست

ر) داروهایی برای کنترل واکنش بیش از حد سیستم ایمنی

ز) درمان با نور UV

اگر درد مفاصل دارید، ممکن است از دارو برای کاهش ناراحتی مفاصل و کاهش آسیب مفاصل نیز بهره مند شوید. بسیاری از افراد چندین روش درمانی دارند و درمان ممکن است در طول زمان با تغییر نیازهای پوست شما تغییر کند.

در پسوریازیس خارش را متوقف کنید

در پسوریازیس خارش را متوقف کنید

تنها راه برای اطمینان از اینکه بثورات شما ناشی از این بیماری است یا چیز دیگری، برنامه ریزی برای ارزیابی پوست است. معاینه بصری همراه با بیوپسی پوست می‌تواند تشخیص شما را تایید کند.

اجازه ندهید پلاک های پسوریازیس خارش دار، قرمز و ناخوشایند بر راحتی و کیفیت زندگی شما تأثیر بگذارد.هر چه سریع‌تر به پزشک متخصص در این زمینه مراجعه کنید. از اینکه ما را در این مقاله از مجله اویور همراهی کردید سپاسگزاریم.

ما با تولید محصولات آزایشی و بهداشتی مفید برای پوست نظیر کرم‌های دست و صورت ویتامینه و لوسیون های بدن در کنارتان هستیم تا زیبایی همواره در پی شما باشد.

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *