۶ فواید ویتامین A برای سلامتی – جلوگیری از شب کوری تا تولید مثل سالم

ویتامین A چیست؟ فواید ویتامین A شامل چه موضوعاتی می‌شود؟ مجله اویور را همراهی کنید تا پاسخ این سوالات خود را دریافت کنید. در حقیقت ویتامین A به گروهی از ترکیبات محلول در چربی در بدن انسان می‌گویند که برای سلامتی اعضای بدن انسان بسیار مفید و حائز اهمیت است.
6 فواید ویتامین A برای سلامتی – جلوگیری از شب کوری تا تولید مثل سالم

لازم است بدانید که این ترکیبات (ویتامین A) برای بسیاری از فرآیندهای درون بدن شما ضروری هستند، برای فرآیندهایی از قبیل حفظ بینایی سالم، اطمینان از عملکرد طبیعی سیستم ایمنی برای اندام های شما و کمک به رشد و تکامل مناسب نوزادان در رحم از جمله موارد مهم محسوب می‌شوند.
در علوم پزشکی توصیه می‌شود که مردان ۹۰۰ میکروگرم، زنان ۷۰۰ میکروگرم و کودکان و نوجوانان ۳۰۰ تا ۶۰۰ میکروگرم ویتامین A در رژیم غذایی روزانه خود قرار بدهند.

جالب است بدانید که ترکیبات ویتامین A هم در غذاهای حیوانی و هم در غذاهای گیاهی یافت شده و معمولا به دو شکل مختلف وجود دارند: الف) ویتامین A پیش ساخته ب) پروویتامین A.

ویتامین A از پیش ساخته شده به عنوان فرم فعال ویتامین شناخته می شود که بدن شما می‌تواند همان طور که هست از آن استفاده کند. این ماده در مواد غذایی از قبیل گوشت گوسفند و گوساله، مرغ، ماهی دریایی و لبنیات به مقدار زیادی وجود دارد.

پروویتامین A کاروتنوئیدها (آلفا کاروتن، بتاکاروتن و بتا کریپتوکسانتین) شکل غیر فعال ویتامین A موجود در گیاهان محسوب می‌شوند. این ترکیبات در بدن شما به شکل فعال تبدیل می‌شوند. در این مقاله قصد داریم شما را با ۶ مورد از فواید ویتامین A آشنا کنیم.

این فواید عبارت‌اند از:

۱. جلوگیری از شب کوری و افول چشم و فواید ویتامین A

جلوگیری از شب کوری و افول چشم و فواید ویتامین A

همانطور که عنوان شد ویتامین A برای حفظ و سلامت بینایی افراد بسیار ضروری است و بایستی در رژیم روزانه افراد وجود داشته باشد.

در حقیقت این ویتامین برای تبدیل کردن نوری که در طول روز به چشم شما برخورد می‌کند به سیگنال الکتریکی که می‌تواند به مغز شما ارسال شود مورد نیاز بوده و بسیار حائز اهمیت است.

جالب است بدانید که یکی از اولین علائم کمبود ویتامین ای می‌تواند شب کوری درفرد باشد که به نام نیکتالوپیا نیز شناخته می‌شود. افراد مبتلا به این عارضه همچنان می‌توانند به طور طبیعی در طول روز ببینند، اما در تاریکی دیدشان کاهش می‌یابد زیرا چشمانشان برای دریافت نور در سطوح پایین‌تر تلاش می‌کند.

علاوه بر پیشگیری از شب کوری، خوردن مقادیر کافی بتاکاروتن ممکن است به کاهش کاهش بینایی که برخی افراد با افزایش سن تجربه می‌کنند نیز کمک شایانی کند.

۲. کاهش خطر ابتلا با سرطان با ویتامین A

کاهش خطر ابتلا با سرطان با ویتامین A

یکی دیگر از فواید مهم ویتامین A کاهش خطر ابتلا به سرطان محسوب می‌شود. در حقیقت سرطان زمانی اتفاق می‌افتد که سلول‌های غیرطبیعی شروع به رشد یا تقسیم به روشی کنترل نشده می‌کنند.
از آنجایی که ویتامین A نقش مهمی در رشد و توسعه سلول‌های شما ایفا می‌کند، تأثیر آن بر خطر سرطان و نقش آن در پیشگیری از سرطان همواره مورد توجه دانشمندان است.

با این حال، اگرچه مصرف زیاد ویتامین ای از غذاهای گیاهی با کاهش خطر ابتلا به سرطان مرتبط است، اما غذاهای حیوانی که حاوی اشکال فعال ویتامین ای هستند به یک شکل با هم مرتبط نیستند. از سوی دیگر به طور مشابه، مکمل‌های ویتامین A همان اثرات مفید را نشان نداده‌اند.

در حقیقت این بدان معناست که در برخی از مطالعات، سیگاری‌هایی که مکمل‌های بتاکاروتن مصرف می‌کنند، خطر ابتلا به سرطان ریه را افزایش می‌دهند تا کاهش دهند!
با این حال، شواهد فعلی نشان می دهد که دریافت ویتامین A کافی، به ویژه از گیاهان، برای تقسیم سلولی سالم مهم است و ممکن است خطر ابتلا به برخی از انواع سرطان را کاهش دهد.

۳. افزایش ایمنی بدن از طریق فواید ویتامین A

افزایش ایمنی بدن از طریق فواید ویتامین A

لازم است بدانید که مصرف ویتامین A نقش حیاتی و مهمی در حفظ دفاع طبیعی بدن شما دارد.

این موارد شامل مخاط موجودچشم‌ها، آسیب ریه‌ها، اندام روده و اندام تناسلی در فرد است که از طریق به دام انداختن باکتری‌ها و سایر عوامل عفونی در اندام‌های ذکر شده به بدن کمک شایانی می‌کند.

این ویتامین همچنین در تولید و عملکرد سیستم دفاعی بدن یعنی گلبول‌های سفید خون در بدن نقش بسزایی دارد. این به این معنی است که کمبود ویتامین ای می‌تواند حساسیت شما را به عفونت‌ها افزایش دهد و بهبودی شما را زمانی که بیمار می‌شوید به تأخیر بیاندازد.

۴. کاهش آکنه و فواید ویتامین A

کاهش آکنه و فواید ویتامین A

همانطور که می‌دانید آکنه یک بیماری پوستی خطرناک و مزمن است. افراد مبتلا به این عارضه دچار لکه‌های دردناک و جوش‌های سرسیاه می‌شوند که بیشتر روی صورت، پشت و سینه هستند.

این لکه‌ها زمانی ایجاد می‌شوند که غدد چربی با پوست مرده و چربی مسدود می‌شوند. اگرچه این لکه‌ها از نظر فیزیکی بی‌ضرر هستند، اما آکنه ممکن است تأثیر جدی بر سلامت روان افراد داشته باشد و منجر به کاهش عزت نفس، اضطراب و افسردگی شود.
جالب است بدانید که نقش دقیق ویتامین A در ایجاد و درمان آکنه نامشخص است، چیزی که مشخص است که این ویتامین بر روی این عارضه تاثیر دارد.

۵. استخوان‌‌‌های سالم از طریق مصرف ویتامین A

مواد مغذی کلیدی مورد نیاز برای حفظ استخوان‌های سالم با افزایش سن، پروتئین، کلسیم و ویتامین D هستند. با این حال، خوردن مقدار کافی ویتامین A نیز برای رشد و تکامل مناسب استخوان ضروری است و کمبود این ویتامین با سلامت ضعیف استخوان مرتبط است.

در واقع، افرادی که سطح ویتامین ای خونی کمتری دارند، نسبت به افرادی که سطوح سالم دارند، در معرض خطر بیشتری برای شکستگی استخوان قرار دارند. با این حال، سطوح پایین ویتامین A ممکن است تنها مشکل در مورد سلامت استخوان نباشد. برخی از مطالعات نشان داده‌اند که افرادی که ویتامین ای دریافت می‌کنند بیشتر در معرض خطر شکستگی قرار دارند.

اما واقعا ارتباطی بین این دو وجود دارد؟ در حال حاضر، ارتباط بین ویتامین ای و سلامت استخوان به طور کامل شناخته نشده است و آزمایشات کنترل شده بیشتری برای تأیید آنچه در مطالعات مشاهده‌ای دیده شده است مورد نیاز است.

به خاطر داشته باشید که وضعیت ویتامین ای به تنهایی خطر شکستگی شما را تعیین نمی کند و تاثیر در دسترس بودن سایر مواد مغذی کلیدی مانند ویتامین D نیز در این مورد نقش دارد.

۶. تولید مثل سالم و فواید ویتامین A

تولید مثل سالم و فواید ویتامین A

جالب است بدانید که این ویتامین برای سلامت و حفظ سیستم تناسلی هم در مردان و هم زنان و از سوی دیگر تضمین رشد و نمو طبیعی جنین در دوران بارداری بسیار ضروری محسوب می‌شود.

مطالعات بر روی موش صحرایی که اهمیت ویتامین ای را در تولید مثل نر بررسی می‌کنند، نشان داده‌اند که کمبود آن مانع از رشد سلول‌های اسپرم می‌شود و باعث ناباروری می‌شود.

به همین ترتیب، مطالعات حیوانی دیگر نیز نشان داده‌اند که کمبود ویتامین A در ماده‌ها می‌تواند بر تولید مثل با کاهش کیفیت تخمک و تأثیر گذاشتن بر لانه‌گزینی تخمک در رحم تأثیر بگذارد. در زنان باردار، ویتامین A همچنین در رشد و نمو بسیاری از اندام‌ها و ساختارهای اصلی جنین از جمله اسکلت، سیستم عصبی، قلب، کلیه‌ها، چشم‌ها، ریه‌ها و پانکراس نقش دارد. (به حد کفایت)

از اینکه ما را در این مقاله از مجله اویور همراهی کردید و با فواید ویتامین A آشنا شدید، متشکریم.

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *