۹ مورد از فواید روغن نارگیل + محافظت از مو با روغن نارگیل

فواید روغن نارگیل یکی از مباحثی است که در سال های اخیر مورد توجه عموم مردم قرار گرفته و جایگاه ویژه خود را در رژیم‌های بهداشتی و زیبایی جامعه ما محکم کرده است، اما این همه هیاهو برای مصرف این روغن برای چیست؟
فواید روغن نارگیل

امروز مجله اویور قصد دارد تا شما را با ۹ مورد از فواید روغن نارگیل آشنا کند تا شما هم به یکی از طرفداران این روغن مفید تبدیل شوید. جالب است بدانید که روغن نارگیل یک مکمل مغذی به برنامه غذایی شما است، اما، به یاد داشته باشید که با آن به همان روشی که با هر منبع روغن یا چربی دیگری رفتار می کنید، برخورد نمایید و در مصرف آن زیاده‌روی نکنید.

به خاطر داشته باشید که روغن نارگیل یک چربی اشباع شده است، این بدان معناست که شما با حدود دو قاشق چای‌خوری در روز به حد مجاز روزانه خود از مصرف روغن نارگیل، خواهید رسید.

ولی اگر به روغن بیش‌تری نیاز دارید پس از آن، به سراغ چربی‌های غیراشباع نظیر روغن زیتون بروید.

جالب است بدانید که روغن نارگیل منبعی بسیار غنی از تری‌گلیسیریدهای زنجیره متوسط (MCTs)، نوعی چربی اشباع شده است. به طور کلی چربی‌های اشباع شده به سه زیر گروه تقسیم می‌شوند که هر کدام اثرات متفاوتی در بدن شما دارند. این زیر گروه‌ها:

الف) زنجیر بلند

ب) زنجیره متوسط

ج) زنجیره کوتاه

در سال‌های اخیر دانشمندان در حال مطالعه تریگلیسیریدهای زنجیره متوسط (MCTs)، از جمله آنهایی که در روغن نارگیل یافت می‌شوند، برای مزایای بالقوه سلامتی آنها هستند. در ادامه توجه شما را به فواید روغن نارگیل جلب می‌کنیم. این فواید عبارت‌اند از:

۱. افزایش انرژی و فواید روغن نارگیل

MCTهایی که ما در مورد آنها صحبت کردیم به راحتی باعث ایجاد انرژی در بدن شما می‌شوند. زیرا به جای اینکه از طریق خون شما به بافت‌هایی که به آنها نیاز دارند بروند، همانند ماهیچه یا چربی، دقیقاً مانند کربوهیدرات‌ها به کبد می‌روند. این افزایش انرژی به همین دلیل است که MCT ها در محصولات ورزشی که برای ورزشکاران به بازار عرضه می‌شوند، استفاده شده است.

۲. سوزاندن چربی و لاغری

سوزاندن چربی و لاغری

همان‌طور که عنوان کردیم بیشتر چربی‌های اشباع شده به سه گروه با زنجیره بلند، متوسط و زنجیره کوتاه تقسیم می‌شوند. روغن نارگیل از این نظر خاص بوده و شامل تری گلیسیریدهای زنجیره متوسط است. شواهدی وجود دارد که نشان می‌دهد MCT می‌تواند تعداد کالری‌هایی را که بدن شما می‌سوزاند، افزایش دهد، علاوه بر این به شما انرژی بیشتری می‌دهد.

چربی‌های روغن نارگیل ۶۵ درصد MCT هستند که ممکن است به بدن اجازه دهد سریعتر چربی بسوزاند. چربی بیش از حد در بدن می‌تواند منجر به دیابت نوع ۲، فشار خون بالا، سکته مغزی، بیماری قلبی و حتی سرطان شود. با این حال، مطالعات بیشتری برای نشان دادن پتانسیل کاهش وزن روغن نارگیل مورد نیاز است.

۳. فواید روغن نارگیل و احساس سیری

فواید روغن نارگیل و احساس سیری

یکی دیگر از جنبه‌های روغن نارگیل این است که به‌راحتی می‌تواند منجر به کاهش وزن از طریق ایجاد حس سیری در شما شود. تحقیقات نشان داده است که MCTها به افراد کمک می‌کنند کمتر غذا بخورند. اما با این حال به مطالعات بیشتری نیاز است تا نشان دهد که روغن نارگیل به خودی خود می تواند باعث سیری افراد شود.

۴. اثرات ضد میکروبی روغن نارگیل

MCT ها نه تنها چربی را در بدن انسان می‌سوزانند، بلکه دارای خواص ضد میکروبی و ضد قارچی نیز هستند. این به این دلیل است که آنها از ۵۰٪ اسید لوریک تشکیل شده‌اند که با جلوگیری از تکثیر میکروب‌ها به دفاع در برابر چندین نوع میکروارگانیسم‌های مضر کمک می‌کند. مطالعات نشان داده‌اند که روغن نارگیل حتی می‌تواند برخی از باکتری‌های مضر را از بین ببرد و رشد آن‌ها را کاهش دهد.

در واقع، بر اساس مطالعات، روغن کشی (عملی که در آن مردم از روغن نارگیل به عنوان دهانشویه استفاده می کنند)، بهداشت دهان و دندان را افزایش می‌دهد و در مقایسه با دهانشویه معمولی، باکتری‌های مضر دهان را کاهش می‌دهد. اسید لوریک با بزاق طبیعی شما تعامل کرده و ماده‌ای شبیه صابون تشکیل می‌دهد که پلاک و التهاب لثه را کاهش می‌دهد، علاوه بر این به جلوگیری از پوسیدگی دندان کمک شایانی می‌کند.

۵. کاهش خطر تشنج و فواید روغن نارگیل

مطالعات نشان داده‌اند که رژیم کتو (پر از چربی و کربوهیدرات کم) می‌تواند به درمان صرع کمک کند و با کاهش میزان گلوکز برای سوخت‌رسانی به سلول‌های مغز، دفعات تشنج را کاهش دهد. در حالی که تحقیقات بیشتری مورد نیاز است، کاهش کربوهیدرات در رژیم غذایی شما باعث کاهش سطح گلوکز در خون شما می‌شود. کتون‌های افزایش یافته را می‌توان به عنوان منبع انرژی جایگزین برای مغز استفاده کرد.

مطالعات اخیر نشان داده‌اند که MCT های موجود در روغن نارگیل به کبد منتقل شده و به این کتون ها تبدیل می‌شوند.

۶. پوست سالم با مصرف روغن نارگیل

پوست سالم با مصرف روغن نارگیل

جالب است بدانید که فواید روغن نارگیل فقط در خوردن آن خلاصه نمی‌شود. مطالعات نشان داده‌اند که این روغن رطوبت پوست خشک را افزایش می‌دهد و حتی می‌تواند عملکرد پوست را با کمک به جلوگیری از از دست دادن آب و محافظت از پوست در برابر مواد شیمیایی و آلرژن‌های خارجی، بهبود بخشد. روغن نارگیل همچنین می‌تواند علائم درماتیت آتوپیک را کاهش دهد. یک بیماری مزمن پوستی که در آن پوست به دلیل نقص در عملکرد سد پوست ملتهب می‌شود.

مربوط به دنیای امروزی، یک مطالعه نشان داد که اگر فقط شش قطره روغن نارگیل خالص در طول شب روی دست‌هایتان بمالید، به‌راحتی می‌تواند از آسیب‌های ناشی از استفاده از ضدعفونی کننده‌‌های دست مبتنی بر الکل جلوگیری کند.

۷. محافظت از مو و فواید روغن نارگیل

محافظت از مو و فواید روغن نارگیل

علاوه بر پوست، فواید روغن نارگیل در زمینه مو نیز زبان‌زد است؛ روغن نارگیل به تارهای مو نفوذ کرده و آنها را نسبت به قبل قوی‌تر و انعطاف‌پذیرتر کرده و از شکستن آنها جلوگیری کند. یک مطالعه نشان داد که این روغن در واقع مو را تغذیه می‌کند.

۸. کاهش علائم بیماری آلزایمر با روغن نارگیل

کاهش علائم بیماری آلزایمر با روغن نارگیل

همانطور که MCTهای روغن نارگیل کتون‌هایی را فراهم می‌کنند که در برابر حملات صرع دفاع می‌کنند، این کتون‌ها ممکن است به جلوگیری از بیماری آلزایمر نیز کمک کنند. آنها یک منبع انرژی برای سلول‌های مغزی فراهم می‌‌کنند که گلوکز نیستند و از هر گونه آسیبی که گلوکز می‌تواند ایجاد کند، جلوگیری می‌کند.

۹. روغن نارگیل، روغنی غنی از آنتی‌اکسیدان

جالب است بدانید که روغن نارگیل مملو از آنتی اکسیدان است. همان‌طور که می‌دانید آنتی اکسیدان‌ها به‌راحتی می‌توانند رادیکال‌های آزاد را خنثی نموده و از ابتلا به بسیاری از بیماری‌های ناشی از تخریب سلولی جلوگیری کنند.

به طور خاص، آنتی اکسیدان های موجود در روغن نارگیل ممکن است به محافظت از مغز و ایجاد خواص ضد التهابی کمک شایانی کند.

مزایای متنوع روغن نارگیل هنوز در حال ظهور است، اما تا زمانی که مردم در حد اعتدال از آن لذت ببرند. شما به‌راحتی می‌توانید آن را با استفاده از چند قاشق غذاخوری برای سرخ کردن سبزیجات شبانه خود در رژیم غذایی خود بگنجانید.

همچنین می‌توانید از آن برای پوشاندن مرغ یا گوشت قبل از اضافه کردن چاشنی‌ها و قراردادن آن‌ها در فر استفاده کنید. و اگر فقط به دنبال یک میان وعده هستید، به جای کره، روغن را روی پاپ کورن خود بپاشید.

در واقع در هر دستور پختی می‌توان از روغن نارگیل به جای کره یا روغن دیگر استفاده کرد و اگر ترجیح می‌دهید آن را بنوشید، روغن نارگیل را می‌توان به مقدار کم به هر فنجان قهوه یا چای اضافه کرد.

بنابراین، غذا بخورید و از اثرات سالم این روغن در حال رشد لذت ببرید. از اینکه ما را در این مقاله از مجله اویور همراهی نمودید، سپاس‌گزاریم.

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *