انواع شوره سر – ۳ نوع رایج شوره سر + درمان شوره سر

انواع شوره سر را می‌شناسید؟ در این مقاله از مجله اویور با انواع شوره سر و روش درمان آن آشنا خواهید شد. پس با ما تا پایان این مقاله همراه شوید.

شوره سر یک بیماری شایع است که می تواند باعث التهاب و خارش پوست سر شود. این می تواند باعث گرد و غبار پوسته های سفید در سراسر مو شود.

در حقیقت شوره سر وضعیتی است که در آن سلول‌های مرده پوست سر شما پوسته پوسته می‌شوند و اغلب روی شانه‌ها و لباس‌های شما می‌نشینند. اگرچه پوسته های شوره ممکن است شبیه به هم به نظر برسند، اما می‌توانند ناشی از انواع مختلفی از شرایط پوست سر باشند.

ما قصد داریم تا علل مختلف شوره سر، انواع شوره سر و کارهایی که می‌توانید برای درمان یا پیشگیری از پوسته پوسته شدن پوست سر انجام دهید را بررسی کنیم.

دانستن اینکه از انواع شوره سر شما کدام نوع شوره سر را دارید، برای خلاص شدن از شر پوسته پوسته ها و خارش کلیدی است.

انواع شوره سر

انواع مختلفی از شوره سر وجود دارد که هر کدام علت خاصی دارند. برخی از انواع آن را می‌توان با تغییر در روال مراقبت از مو یا با درمان های خانگی آن را به راحتی درمان کرد.

سایر انواع شوره سر ممکن است نیاز به داروهای تجویزی داشته باشند. بیایید نگاهی دقیق تر به انواع شوره سر و علل اصلی هر کدام بیاندازیم.

۱.شوره سر پوست خشک و انواع شوره سر

این یک نوع رایج در انواع شوره محسوب می‌شود. این نوع از شوره معمولاً در ماه‌های زمستان بیشتر اتفاق می‌افتد، زیرا هوای سرد و گرمای داخل خانه می‌تواند پوست شما، از جمله پوست سر را خشک کند.

از سوی دیگر، شستن مکرر موها در آب داغ نیز می‌تواند منجر به خشکی پوست سر شود.

پوست سر خیلی خشک می‌تواند تحریک شده و سلول های پوست را از بین ببرد. پوسته‌های خشک شوره کوچک و سفید هستند. در بعضی مواقع این شوره ها می‌توانند باعث ایجاد حساسیت و خارش پوست سر شما بشوند.

اگر خارش شدید شود، ممکن است یک بیماری پوستی جدی‌تری داشته باشید که نیاز به مراقبت متخصص پزشکی دارد.

برای کمک به جلوگیری از خشکی پوست، شما می‌توانید از شامپوهای مرطوب کننده استفاده نمایید. درمان‌های خانگی، مانند ماساژ پوست سر با روغن نارگیل، ممکن است به تسکین خارش و جلوگیری از خشک شدن پوست سر کمک شایانی کند.

انواع شوره سر

۲.شوره سر در اثر پوست چرب 

یکی دیگر از  انواع شوره در اثر پوست سر چرب در افراد رخ می‌دهد. درست در زیر سطح پوست شما غدد تولید کننده سبوم هستند،(یک ماده روغنی که به مرطوب کردن و محافظت از پوست شما کمک می‌کند.) اما هنگامی که این غدد چربی بیش از حد استاندارد سبوم تولید می‌کنند، به راحتی می‌توانند موهای شما را چرب کنند.

در ادامه این اخلال، روغن اضافی می‌تواند به سادگی پوست سر شما را تحریک کرده و باعث شوره سر شود. پوسته‌های شوره سر پوست چرب بیشتر از شوره پوست خشک است. پوسته‌ها ممکن است بیشتر زرد هستند تا سفید، و همچنین ممکن است روغنی‌تر به نظر برسند.

لازم است بدانید که عارضه درماتیت سبورئیک مدل بسیار شدیدتر شوره در اثر پوست چرب محسوب می‌شود. شامپو زدن منظم و استفاده از شامپو شوره با اسید سالیسیلیک ممکن است به کنترل شوره در اثر پوست چرب کمک کند.

انواع شوره سر

 ۳.شوره سر مرتبط با قارچ 

جالب است بدانید که نوعی قارچ رایج به نام Malassezia Trusted Source روی پوست هر انسانی یافت می‌شود. این موجود زنده در برخی از افراد، می‌تواند یک پاسخ التهابی و تورمی ایجاد نماید و در ادامه باعث شوره سر یا ابتلا به سایر بیماری‌ها مانند اگزما شود.

برای درمان شوره مرتبط با قارچ، استفاده از شامپویی با مواد مهارکننده مالاسزیا، مانند زینک پیریتیون، ممکن است به درمان شوره کمک شایانی کند.

بر اساس تحقیقات انجام شده در سال  ۲۰۱۸، این مدل از شامپو ممکن است به پیشگیری یا درمان سایر بیماری‌های پوستی سر نظیر درماتیت سبورئیک، پسوریازیس و اگزما نیز کمک نماید.

همان‌طور که در سایر مقالات مجله اویور عنوان کردیم، استفاده از روغن درخت چای رقیق شده یا شامپوی حاوی روغن درخت چای نیز ممکن است به کاهش شوره مرتبط با قارچ کمک فراوانی نماید.

 

انواع شوره سر

از اینکه در این مقاله از مجله اویور همراه ما بودید، بسیار خرسندیم.

 

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *